تبلیغات
♥ دنیـــــــــای تربیت ســــــــــــلام ♥ سایت شخصی سیده زهرا عسکری
07:50 ب.ظ
5321
نماز روز یكشنبه ماه ذی القعده (مفاتیح الجنان) نمازی برای توبه
Image result for ‫نماز ذیقعده‬‎

ماز روز یكشنبه ماه ذی قعده (مفاتیح الجنان)  نمازی برای توبه

این ماه آغاز ماههاى حرام است،كه حق تعالى در قرآن مجید ذكر فرموده،و سیّد ابن طاووس روایتى نقل كرده كه‏ ذو القعده به هنگام سختى شدید گاه استجابت دعاست،و براى روز یكشنبه این ماه نمازى با فضیلت بسیار از رسول خدا صلى اللّه علیه و آله‏ روایت كرده:مختصر آن فضیلت این است كه،هركه آن را بجا آورد،توبه ‏اش پذیرفته حق و گناهش آمرزیده مى‏شود،و طلبكاران او در قیامت از وى راضى گردند،و با ایمان از دنیا برود،و ایمانش از او گرفته نشود و قبرش وسیع و نورانى گردد و پدر و مادرش ازو او راضى شوند،و آمرزش حق نصیب پدر و مادر و فرزندان و نژاد او گردد،و روزى او توسعه یابد و فرشته مرگ در وقت مردن با او مدارا كند،و جانش را به آسانى بستاند،و كیفیت آن نماز چنین است:

روز یكشنبه غسل بجا آورد و وضو بگیرد و چهار ركعت نماز بخواند،در هر ركعت سوره«حمد»را یك مرتبه و سوره«توحید»را سه مرتبه و سوره«فلق»را یك مرتبه و سوره‏ «ناس»را یك مرتبه بخواند و پس از نماز هفتاد مرتبه اسغفار كند،و استغفار را با:

لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ
جنبش و نیرویى جز به خداى والاى بزرگ نیست
ختم نماید،سپس بگوید:
یَا عَزِیزُ یَا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فَإِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلا أَنْتَ .
اى توانا،اى آمرزنده،گناهان من و همه مردان و زنان مؤمن را بیامرز،كه گناهان را جز تو كسى نمى‏آمرزد. 
روایت شده هركه در یكى از ماههاى حرام سه روزى پى‏درپى كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بگیرد،ثواب نهصد سال عبادت‏ براى او نوشته شود.شیخ بزرگوار على بن ابراهیم قمى فرموده در ماههاى حرام گناهها و حسنات دوچندان مى‏شود. مفاتیح الجنان با ترجمه استاد انصاریان .

 تبصره: دستور كلی نمازهای مستحبی در فقه آنست كه، به صورت دو ركعتی خوانده می شوند، لذا این نماز باید به صورت دو نماز دو ركعتی خوانده شود.

…………………………………………………………………..

سوال : آیا نماز یكشنبه اول ماه ذی قعده اختصاص به همین روز دارد و یا می توان در بقیه ایام سال هم آن را انجام داد؟
پاسخ: در كتاب اقبال سید بن طاووس در ادامه عمل آمده است كه: «… عرض كردیم: ای رسول خدا، اگر بنده ای این عمل را در غیر این ماه انجام دهد، چه اثری خواهد داشت؟ فرمود: «همانند آنچه توصیف كردم برای او خواهد بود».[اقبال الاعمال،ترجمه روحی ج2-ص13] ».
طبقه بندی: مناسبتهای مذهبی،